Startup Turkey 2014

Startup Turkey bu sene de girişimcilerin ve yatırımcıların  yepyeni fikirlerini , girişimlerini ve tecrübelerini paylaşmak  için bir araya geldikleri  dolu dolu bir etkinlik oldu. Orta Doğu, Avrupa ve Amerika’dan gelip yeni girişimcilerle deneyimlerini paylaşan birbirinden yaratıcı ve başarılı yatırımcılarla renklenen etkinlik süresince,  Türkiye’den ve dünyanın farklı bölgelerinden gelen ünlü  yatırımcıların ve iş adamlarının da katılımlarıyla güzel bir networking ortamı oluştu. Öyle ki her sene Startup Turkey’de Speed Networking adı altında gerçekleşen, katılımcıların ve yatırımcıların belirli bir süre içerisinde karşılıklı bilgi alışverişi şeklinde ilerleyen oturum, yine bu senenin de en çok heyecanla beklenen dakikaları oldu. Speed Networking’e katılamayanlar ya da oradaki zamanın kendisine yetmediğini düşünenler için ise yine kahve molalarında, toplantı ve sunumlar sonrasında lobide samimi bir sohbet ortamı vardı. Startup Turkey’nin özeliklerinden biri olan yatırımcı ile girişimciyi buluşturabilme misyonu yine bu etkinlikte de  tamamlandı ve katılımcılarımıza iş fikirlerini anlatabilecekleri farklı ve güzel bir ortam  sağlandı.

_MG_8028

Bu seneki programı oldukça yoğun olan Startup Turkey’de , 20  Şubat Perşembe günü Burak Büyükdemir’in yaptığı açılış konuşması ile başladı. Daha sonrasında etkinliğin heyecanla beklenen bölümü olan “Startup Pitches” başladı. Değerli yatırımcıların ve başarılı girişimcilerin konuşmaları  dinlendi. Kendi startupları için onlarca deneyim dinleyip, tavsiye alan yeni girişimciler, Speed Networking oturumu sonrasında sunumlarını  yapmaya başladılar.

Uzun , yorucu ama bir o kadar keyif veren  günün sonuna yaklaşırken , M. Serdar Kuzuloğlu’nun “Sizin dışınızda  herkes köşeyi dönüyor gibi, konuşanları biraz daha dinlerseniz  olacak.”  sözleriyle konuşmasına başlaması, salonun yorgunluğunu bir  anda değiştirdi ve bir anda yüzlerde gülümsemelere sebep oldu.Girişimciler, yatırımcılar ve ekonomik gelişmeler açısından söylediği esprili ama aslında gerçek olan yorumlarla dinleyicilere eğlenceli ve etkili bir konuşma yapan Serdar Kuzuloğlu’nun enerji dolu konuşmasından

“ Mutluluğunuzun endeksini para ile iliskilendirirseniz mutsuz olmaya mahkumsunuz! Çünkü sonu yok..” sözleri oldukça dikkat çekti.

_SYD6026 (1)

 

21 Şubat Perşembe günü sabahı devam eden yeni girişimlerin sunumlarından sonra Monitise’in Pozitron’u 100 milyon dolara satın aldığı haberi ile herkesin ilgi odağı olan önemli bir konuşmacı daha Startup kürsüsünde yerini aldı. Merakla beklenen konuşmacı Fatih İşbecer  “Sürdürülebilir iş modelleri üzerine gitmeniz,bulunduğunuz pazarın koşullarını dikkate almanız lazım” diye girişimcilere tavsiyelerde bulundu.Türkiye’de satın alma ve iş yapış kültürünün baştan aşağı değişmesi konusunda da savunduğu düşüncelerini katılımcılarla paylaşan İşbecer, konuşması sonrasında da yine merak edilen soruları yanıtlandırdı. Çeşitli ülkelerin  girişimcilik konusunda nerede olduklarının ve neler yaptıklarının incelenip tartışıldığı panellerin sonrasında, sonu getirilen yeni girişim sunumlarıyla Startup Turkey 2014  tamamlanmış oldu ve davetliler kapanış partisiyle yorgunluklarını attılar.

_J1B1268 (1)