Startup Istanbul 2014

2014 yılı sona ermeden İstanbul, Lütfi Kırdar Kongre Merkezinde büyük bir Startup etkinliğine ev sahipliği yaptı. 40 farklı ülkeden, 1000’in üzerinde katılımcının bulunduğu ve birbirinden değerli 100 yeni girişimin potansiyel yatırımcılarıyla buluştuğu Türkiye’nin en önde gelen etkinliklerinden olan Startup İstanbul’da, yenilikçi fikirleri sevenler ve dünyaca ünlü girişimcilerin konuşmalarını merak edenlerin ilgiyle beklediği unutulmaz anlar yaşandı.

_IFA7627

Etkinlik takviminden bahsedecek olursak, katılımcılar oldukça yoğun ama bir o kadar da verimli bir dört gün geçirdi. Etkinliğin ilk üç günü, Microsoft Türkiye Ofisi’nde asıl finale ön hazırlık ve aslında ön eleme şeklinde geçti. Finale katılmaya hak kazanan startupların seçim aşamasını ve tüm katılımcılara mentorleri tarafından verilen feedbackleri kapsayan program, katılımcıların fikirlerini daha verimli sunabilmeleri için bakış açılarını zenginleştirmelerine, verilen networking aralarında ise değerli isimlerle tanışma fırsatı bulmalarına yardımcı oldu.

Etkinliğin son günü aslında ilk günü Lütfi Kırdar Kongre Merkezinde gerçekleşti. Günün ilk yarısı Bosphorus Hall’da yapılan açılış konuşmasıyla başladı. Açılış konuşmasını MEF Üniversitesi İİBF Dekanı Erhan Erkut yaptı. Erkut, Jack Ma’yı örnek göstererek bir girişimcinin ne gibi özelliklere sahip olması ve hangi özelliklere sahip olmaması gerektiğinden bahsetti.

_IFA7753
_IFA7803

İlk yarıya ait ikinci konuşmanın sahibi, 500 Startups’ın kurucu ortaklarından olan Dave McClure de günün büyük ilgi gören konuşmacılarından biriydi. Ülkelerin verilerini kıyaslayarak, yapılan girişimin sürdürülebilirliğinin, ülkeden ülkeye ne gibi değişiklikler gösterdiğini anlattı.

_IFA7861

Startup Istanbul etkinliğinin öğleden sonraki kısmıysa Topkapı Palace, Maiden’s Tower ve Bosphorus salonlarında üç ayrı program şeklinde devam etti. Dileyen dinleyiciler salonlardaki programlara katılırken, dileyenler Main Hall’da networking’e devam ettiler.

Yine öğleden sonra beklenen bir diğer etkinlik IBM SmartCamp,  Topkapı Palace Hall’da gerçekleşti. Yüzlerce rakibi eleyerek finale kalan girişimciler, yaptıkları sunumlar hakkında merak edilen soruları da cevapladılar.

_IFA8147

Günün finalinde ise Etohum’un E-15’i Rahul Sood, Dave McClure ve Jason Ball’dan oluşan jürinin karşısında sunumlarını yaptılar. Heyecanlı dakikaların yaşandığı sunumların sonunda E-3 sırasıyla Connected2me, Lixpen, Silkroadimages oldu. Birinci olan Connected2me, 500 Startups’dan yatırım da aldı.

Finalde yaşanan startup heyecanının yanı sıra, IBM SmartCamp Ödülleri’nin sahipleriyle buluşması da katılımcıların merakla beklediği bölüm oldu. Üç ayrı kategoride verilen ödüllere, Sağlık Kategorisi’nde Borda, Genel Kategori’de My VLE, Halkın Seçimi Kategorisi’nde Bilims layık görüldü. Startup İstanbul’un kapanış konuşması ise açılış konuşmasında olduğu gibi yine Burak Büyükdemir’e aitti.

Böylece biribirinden yeni, birbirinden özgün fikirlerin girişime dönüştüğü, paylaşıldığı ve yatırımcı bulduğu Startup İstanbul, katılımcıların bir sonraki seneyi dört gözle beklemelerini garantiye alarak sona ermiş oldu.

Startup İstanbul etkinliğine ait diğer ayrıntıları, ilerleyen günlerde blog sayfamızdan takip edebilirsiniz.